Pamiętamy o Karłowiczu 2024

8 lutego 1909 roku to data, która zapisała się w historii z dwóch powodów. Tego dnia ze zboczy Małego Kościelca zeszła lawina śnieżna porywając i uśmiercając podążającego w kierunku Czarnego Stawu narciarza. Podjęta wówczas akcja ratunkowa uważana jest za tę, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Drugim powodem jest fakt, że narciarzem tym był Mieczysław Karłowicz, 33-letni miłośnik Tatr, pasjonat fotografii, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego, ale przede wszystkim wybitny kompozytor, którego twórczość, już wtedy dorównująca mistrzom symfoniki, nabierała dopiero rozpędu.


Chcąc po raz kolejny zaznaczyć ten istotny punkt w historii, zapraszamy Państwa na cztery wydarzenia, które przygotowało zakopiańskie Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza pod wspólną nazwą Pamiętamy o Karłowiczu:

 

8 lutego 2024
godz. 12.00
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą śmierć M. Karłowicza

godz. 19.00
Kino Miejsce, ul. Orkana 2
Projekcja filmu dokumentalnego p.t. Mieczysław Karłowicz. Samotna wędrówka.
Reż. Tomasz Knittel
Prelekcja – Maciej Krupa

 

10 lutego 2024
godz. 18.00
Sala Teatralna Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego, ul. Ciągłówka 11
Koncert kameralny

W programie:
Mieczysław Karłowicz – Serenada G-dur
Johannes Brahms – III Sonata d-moll
Karol Szymanowski – Sonata d-moll

Wykonawcy:
Emilia Szłapa – skrzypce
Katarzyna Makowska – fortepian

 

11 lutego 2024
godz. 9.00
Kuźnice
Wycieczka pod Kamień Karłowicza (skitourowa i piesza)
Wycieczkę poprowadzą oraz o Mieczysławie Karłowiczu opowiedzą, licencjonowani przewodnicy tatrzańscy: Krystyna Tybor oraz Wojciech Szatkowski

Centralnym punktem zaplanowanych wydarzeń będzie oczywiście recital, podczas którego usłyszymy arcydzieła kameralistyki skrzypcowej w wykonaniu Emilii Szłapy i Katarzyny Makowskiej.

O artystkach:

fot. Radosław Kaźmierczak

Emilia Szłapa studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. Adama Musialskiego. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, takich jak m.in.: „Golden Classical Music Awards” International Music Competition – I miejsce (dwukrotnie), Universal Stars Music Competition – Gold Prize Winner, Grand Prize Winner, Artist Award Winner, Clara Schumann International Competition – II miejsce, 5th Brilliant Talent Discovery Awards International Music Competition w Singapurze – Gold Award, International Music Competition „Individualis” w Ukrainie – I miejsce, The 6 th Annual International Violin Competition „The Josef Micka Competition” w Pradze – II miejsce, Canadian International Music Competition – Platinum Medal.

Mimo młodego wieku występowała w prestiżowych salach w Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in. Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, Wiener Saal w Mozarteum w Salzburgu, Army Hall w Sarajewie, Kleine Zaal w Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Studio Recital Hall at Center of Fine Arts of Brussels, sali kameralnej Konserthuset w Sztokholmie, Sali koncertowej im. Karola Stryji w Filharmonii Śląskiej.

Skrzypcowe umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych oraz warsztatach pod kierunkiem profesorów, takich jak m.in: Simon Cartledge, Rintaro Akamatsu, Gotthard Popp, Marek Szwarc, Janusz Wawrowski, George Tudorache, Andrej Power. Dokonała także nagrania płytowego z Lusławicką Orkiestrą Talentów dla wytwórni DUX.

Otrzymała stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz kilkukrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Jaworzna. Była także wieloletnią stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Gra na polskim instrumencie z 1949-1954 Franciszka Borowieckiego dzięki Programowi Stypendialnemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Młoda Polska”.

 

Katarzyna Makowska ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy. Jest laureatką konkursów uczelnianych, ogólnopolskich oraz konkursu M. Magina w Paryżu. Studia muzyczne uzupełniała na kursach pianistycznych pracując pod kierunkiem m.in. W. Mierżanowa, R. Baksta, J. Lateinera oraz na kursach muzyki kameralnej prowadzonych przez Y. Bronfmana, E. Ax’a, I. Sterna, Yo-Yo-Ma, P. Frank, J. Laredo.

Odbyła dwuletnie studia podyplomowe w Scuola Superiore di Musica da Camera del Trio di Trieste w Trieście (1993-95) oraz w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst we Wiedniu (1995-96). Jako członek zespołu „Lutosławski-Trio“ brała udział w takich festiwalach jak: Kielecka Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Współczesnej w Szczecinie, Cieszyńska Wiosna Muzyczna, Górnośląski Festiwal Sztuk Kameralnych. Dokonała nagrań dla Telewizji Polskiej, Telewizji Izraelskiej, rozgłośni ORF; koncertowała w kraju i za granicą.

Obecnie jest pracownikiem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako pianista-akompaniator towarzyszy solistom na wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także na kursach muzyki wokalnej (Krynica-Zdrój, Radziejowice).

 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, obowiązuje telefoniczna lub mailowa rezerwacja miejsc.