XV Międzynarodowy Festiwal Muzyka na Szczytach już we wrześniu!

Zapraszamy na XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, który odbędzie się w dniach 9-16 września 2023 r. w Zakopanem.

Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznego festiwalu i rezerwacji biletów za pośrednictwem kontaktu z biurem festiwalowym.

Oj! Góry nasze, góry! Leżąc tutaj na wonnej łączce, w cudowny dzień lipcowy, doznałem wrażenia tak obcego mieszkańcom równin: uczucia nieograniczonej wolności. (…) Tutaj wobec otaczających mnie gór, czułem się tak małym, takim pyłkiem, że opanowała mnie żądza dążenia do rzeczy wielkich i szlachetnych.

Te słynne słowa Mieczysława Karłowicza oddają niezwykłą atmosferę gór, która bezsprzecznie stanowi źródło wielu inspiracji. I choć świat uległ od śmierci Karłowicza w 1909 roku drastycznym zmianom, to góry inspirują do dziś. Już po raz piętnasty to, co Karłowicz opisywał jako obce mieszkańcom równin, stało się punktem wyjścia do stworzenia programów, które dźwiękową panoramę Zakopanego wypełnią w dniach 9–16 września. Poczucie wolności definiuje program XV Festiwalu Muzyka na Szczytach przez pryzmat różnych epok i stylów, a co za tym idzie, bardzo zróżnicowanego postrzegania samej wolności. Na program składają się więc dzieła klasyczne, pozornie zamknięte w tradycji spoglądania na sztukę przez pryzmat formy i współczesne, odwołujące się do przeróżnych tradycji muzyki europejskiej i czerpiące garściami z wielości obecnych we współczesnych realiach społeczno-politycznych bodźców. Jeśli więc chcieć zakreślić horyzont programowy XV Festiwalu Muzyka na Szczytach, sytuuje się on między muzyką Josepha Haydna a prawykonaniami kompozycji Jana Tomasza Opałki i Pawła Mykietyna.

Wolność! Z gwarantowanego wolnością zróżnicowania programowego wyłaniają się bardzo jednoznaczne wątki, których nie sposób przeoczyć. Dzięki Festiwalowi do Zakopanego zawita cała plejada cenionych artystów i zespołów, na czele z Jakubem Kuszlikiem, duoAccosphere, Kwadrofonik, Lutosławski Piano Duo, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod batutą Christophera Davida Westover-Muñoza i Orkiestrą Muzyki Nowej z Szymonem Bywalcem. Ważnymi akcentami stanowiącymi o polifonicznym charakterze programu Muzyki na szczytach, który towarzyszy Festiwalowi od początku jego istnienia, są spotkania filmowe i teatralne. W tym roku w Teatrze im. S. I. Witkiewicza usłyszymy poezję K. K. Baczyńskiego ujętą w muzyczny program zatytułowany Atronomia Poety. Istotnym akcentem Festiwalu jest również koncert młodzieży ze szkół muzycznych z różnych regionów Polski. Specjalną uwagą otoczono, przygotowując tę odsłonę Festiwalu, muzykę ukraińską – dzieła Wałentyna Silwestrowa, Myrosława Skoryka i Wołodymyra Runczaka zabrzmią podczas trzech festiwalowych koncertów.

I tu docieramy ponownie do słów Karłowicza i do tego, jak zdefiniować rzeczy wielkie i szlachetne? Chyba najbardziej uniwersalną odpowiedzią pozostaje intuicja. W końcu sztuka wielka to ta, która skłania do refleksji: nad współczesnością, nad tradycją, nad człowieczeństwem. A w tym kontekście wraca do nas wolność i jej poczucie wynikające z przeświadczenia o tym, jak istotnym w procesie odczytywania dzieła muzycznego jest kontekst chwili i miejsca jego wykonania… Góry nasze, góry! stają się wobec tego gwarancją osobistej wolności odczytania wykonywanych kompozycji i polifonii refleksji, które zrodzą się na ich gruncie.

 


BILETY:
🔸30zl / wydarzenie wieczorne 
🔸150zł / karnet na wszystkie wydarzenia wieczorne
 
REZERWACJA BILETÓW:
🔸tel. 606-660-502
 
Odbiór biletów od 30 minuty poprzedzającej wydarzenie. Płatność tylko gotówką.