“Manifest o potrzebie tworzenia- Do dzieła!”- warsztaty kulturalne dla młodzieży

“Manifest o potrzebie tworzenia- Do dzieła!”- warsztaty kulturalne dla młodzieży

zdjęcie 5-1

W ramach projektu „Obywatelskie kształtowanie polityki kulturalnej Podhala” organizowane są warsztaty kulturalne dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Białego Dunajca, Kościeliska i Poronina. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem oraz partnerstwie z Gminą Miasta Zakopane oraz Powiatem Tatrzańskim.

Warsztaty kulturalne mają na celu otworzyć artystycznie młodzież a także zainspirować ich do twórczych działań. Powstała grupa kreatywnych ludzi, którzy pracują nad projektem muzyczno – filmowym pod tytułem: „Manifest o potrzebie tworzenia – Do dzieła!”

Ponadto warsztaty mają na celu rozpoznanie potrzeb kulturalnych młodzieży, dowiedzenia się, czego im brakuje w aktualnej ofercie kulturalnej? Czy z niej w ogóle korzystają? Co chcieliby w niej zmienić?

Warsztaty są prowadzone przez profesjonalnych moderatorów: Kompozytor/Muzyk: Jacek Szymkiewicz, Reżyser/Operator/Montażysta: Dominika Podczaska, Reżyser/Producent: Marzena Popławska i Choreograf: Kaja Kołodziejczyk

  1.  muzyka i taniec: mające na celu zwiększenie świadomości ruchu ciała, świadomości muzycznej
    Prowadzenie Kaja Kołodziejczyk- choreograf, Jacek Szymkiewicz- muzyk i kompozytor
  2. reportaż i film: proces powstawania filmu, podstawy montażu
    Prowadzenie: Marzena Popławska- reżyser, producent filmowy; Dominika Podczaska- reporter, montażysta, operator filmowy, Jacek Szymkiewicz- muzyk i kompozytor
  3.  improwizacja:  Jacek Szymkiewicz

Pod koniec stycznia, w dniach 20- 23.01. 2015 r. miała miejsce promocja i rekrutacja w szkołach, podczas której uczniom rozdawane były ankiety, które pozwoliły określić potrzeby kulturalne młodzieży a także wyselekcjonować grupę do warsztatów. Wybrano 52 uczniów z różnych szkół z powiatu tatrzańskiego. Spotkania organizacyjne, podczas których nastąpił podział na grupy zadaniowe: Ruch, Muzyka i Tekst oraz Grupę Reporterską odbyły się 5 i 6 lutego. Natomiast I sesja warsztatów miała miejsce 7 i 8 lutego 2015r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Podczas warsztatów, trwających dwa dni, od rana do wieczora, uczestnicy najpierw się poznawali, brali udział w zajęciach improwizacyjno-ruchowych, dzięki którym nawiązali ze sobą bliższy kontakt. Następnie wspólnie zastanawiali się nad źródłem ograniczeń i blokad, by dojść do tego, czym jest Odwaga i jak ją rozumieją. Dowiedzieli się również jak posługiwać się sprzętem, który będą wykorzystywać do pracy, czym jest kadrowanie, poznali podstawy montażu itp.

Grupy zadaniowe od razu zabrały się do pracy. Powstały już pierwsze teksty piosenek, próby śpiewu i aranżacji. Całość jest skrzętnie dokumentowana przez grupę reporterską. Obecnie trwają prace nad powstaniem 30 sekundowego spotu nt. Odwagi. Efekty poznamy już wkrótce.

  zdjęcie 2 zdjęcie 4-1 zdjęcie 5-1 zdjęcie 4-2 zdjęcie 4-3 zdjęcie 1

Kolejna sesja warsztatów będzie odbędzie się w dniach: 27.02, 28.02, 1.03, w godzinach 11:00- 18:00 podobnie jak ostatnio, czyli w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Oswalda Balzera w Zakopanem.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji ZSO im. O. Balzera za udostępnienia nam szkoły na czas warsztatów. To miejsce, jak mówią uczestnicy warsztatów i moderatorzy, z odpowiednią aurą i przestrzenią dla tworzenia.

Więcej informacji o przebiegu I sesji warsztatów a także lista uczestników zakwalifikowanych do projektu w dziale aktualności na stronie: http://www.dlapodhala.pl/?page_id=42